Historie klubu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator
Pátek, 25 Září 2009 13:09

Historie žateckého fotbalu sahá do dvacátých a třicátých let minulého století. Po první světové válce daroval svůj pozemek u řeky žatecký podnikatel s chmelem pan Mercel  pro výstavbu stadionu. V roce 1922 byl založen klub SK Žatec a začala výstavba stadionu pro tehdejší německý klub DSV. V roce 1928 byl stadion slavnostně otevřen. Už v třicátých letech se zde hrál zásluhou tehdy amatérského mužstva vynikající fotbal. Na toto hřiště se klub přestěhoval ze škvárového hřiště, které leželo v místech, kde dnes stojí nová část nemocnice.

Největší slávu ale zažil klub ve třicátých letech. Na žateckém hřišti hostovala přední česká i evropská mužstva. V říjnu 1932 zde hostoval například rakouský mistr Rapid Vídeň se slavným Pepi Bicanem, v listopadu téhož roku německá reprezentační jedenácka s brankářem Jakobem, kterou žatecký klub porazil 4:2.

DSV

Dne 27.11.1932 na stadionu u Ohře přivítal žatecký DSV ligové mužstvo TFK Teplice na nímž zvítězil 3:1.V té době navštěvovalo fotbalové zápasy na hřišti u Ohře pravidelně 8-10 tis. diváků. Z amatérského mužstva „DSV“ se stalo profesionální mužstvo se stejným názvem. Tomuto profesionálnímu mužstvu se tehdy říkalo „zázračná jedenácka“.

V roce 1934 sehrála tato „zázračná jedenácka“ několik přátelských zápasů v irském Dublinu a Belfastu.

DSV Saaz z roku 1934, úplně vpravo nahoře je trenér Otakar Škvain-Mazal.

Otakar Škvain zvaný Mazal (3. června 1894, Kladno - 12. září 1941, Pardubice) byl český fotbalista, československý reprezentant a fotbalový trenér.
Za československou reprezentaci odehrál v letech 1920-1921 šest utkání a vstřelil tři góly, a to v jediném zápase - v semifinále olympijského turnaje roku 1920 proti Francii. Nastoupil i v úplně prvním oficiálním reprezentačním utkání - s Jugoslávií na olympijských hrách v Antverpách roku 1920 (byť hrál již na tzv. Vojenských hrách v Římě roku 1919, utkání zde sehraná však později neuznaly všechny zúčastněné strany, a tak nejsou oficiální). Začínal v SK Kladno, poté hrál za SK Židenice. V letech 1920-1922 hrál za Spartu Praha, pak krátce za Moravskou Slavii Brno a v letech 1922-1923 za Slávii Praha. Roku 1923 jeho slibně se rozvíjející kariéru ukončilo vážné zranění kolena. Se Spartou se stal jednou středočeským mistrem (vítězem tzv. Středočeské 1. třídy, obvykle nazývané Středočeská liga), a to v roce 1921. Mužstvo hrálo v sestavě Jan Váňa, Franz Kleinpeter, Karel Grund, Václav Weigert, Josef Hořejs, Waltr Hanke, Rudolf Schulze, Josef Schlegl, Johann Riedrich, František Hribal, Leo Köllner a Jan Hofmann. Hráči pobírali měsíční plat ve výši 1300,- až 1800,- korun a k tomu jěště prémie za zápasy. Toto mužstvo vybojovalo v roce 1935 postup do I. Celostátní fotbalové ligy !!! 29. března 1936 se při ligovém utkání střetli domácí DSV Saaz se Spartou Praha. Tehdy DSV prohrála 0:5 a tento den byla zaznamenána největší návštěvnost a to 10 000 diváků !!! Ligu však hrálo toto mužstvé jen jeden rok. Po sestupu z I. ligy byla řada hráčů prodána do předních evropských i našich ligových klubů.

I po sestupu se však v Žatci hrál nadále vynikající fotbal. Už však ne na profesionální úrovni.  Zlaté časy žateckého fotbalu skončily s koncem první české republiky v roce 1938. Paralelně s klubem DSV hrál v Žatci i další klub - SK Lučan Žatec, který byl založen 10. března 1936.

Ten však hrával na hřišti nedaleko Šroubárny Žatec. Po druhé světové válce v roce 1945 přešel žatecký fotbalový klub pod národní správu. Na konci války si z hřiště u Ohře udělali ruští vojáci vojenský prostor. Hřiště předali v hrozném stavu. Travnatá plocha byla pryč, všude samé bláto a louže. Pod národní správou byl Lučan Žatec tři roky. Pak se zde konečně začal hrát znovu fotbal a to pod názvem Lučan Žatec.

Čerpáno z okresního státního archivu, žateckého muzea, fotografie a některé informace jsem získal od žatečanů, dále děkuji za vyprávění panu Řánkovi, který mi pomohl zmapovat tuto dobu. Pokud má někdo další informace, případně najde nějaké nesrovnalosti, prosím o kontaktování na tel. 608 027 053

Zpracoval Karel Vávra

Aktualizováno Čtvrtek, 12 Březen 2015 16:38

Členské příspěvky

Od 1.1.2016 přímo na BÚ
č.ú.: 78-6998430297/0100
Částka: 300,- Kč
Sdělení pro příjemce:
ID číslo hráče

Přípravky 10 plateb, ostatní mužstva 11 plateb.